Nézzünk távolabbra! – Japán

Japán

 

Most egy Föld körüli utazásra invitálunk Titeket! Legújabb sorozatunkban ellátogatunk számos, nem mindennapi országba: Ázsia hegyvidékétől Óceánia titkos szigetein át még Afrika, illetve Amerika partjaihoz is. Mindeközben együtt fedezzük fel képzeletben a világunkat. Az első részben Japánról lesz szó. 

 

Kellene tudni? 

Japán, avagy a felkelő nap országa szigetország Kelet-Ázsiában, majdnem hétezer szigete közül a legismertebbek Honshu, Hokkaido, Kyushu, Shikoku és Okinawa. Hivatalos nyelve a japán, és háromféle írásrendszert használnak (hiragana, katakana, kanji). Pénzneme a jen, ami nagyjából 2,5 magyar forintnak felel meg. Japán az állandó földrengéseiről és vulkánkitöréseiről is ismert, és nagyrészt mérsékelt éghajlat jellemzi. 


Mit érdemes megnézni? 

Japán fővárosa Tokió. Ez ad otthont a világ harmadik legmagasabb épületének, a Tokyo Skytree-nek. Ismert még a Shibuya kereszteződés, amelyen csúcsidőszakban minden alkalommal mintegy 25 000 ember kel át. Itt áll az Eiffel-torony inspirálta Tokiói torony is, amelynek emeletén a távközlési eszközök mellett szórakozóhelyek is vannak. 

Az ország második legnépesebb városa Jokohama, ahol rengeteg szórakoztató programot lehet találni. Remek emlékek készülhetnek a Cosmo World vidámparkban vagy a Cupnoodles múzeumban, ahol saját, egyedi tésztákat lehet összerakni. Szinte egy helyen található, tehát egyszerűen elérhető a kínai negyed, az Akarenga (rendezvényhelyszín, bevásárlóközpont), a Yokohama Park és a városi stadion is.

Oszaka Japán konyhájaként is ismert, érdemes kipróbálni az itt készülő ételeket, italokat. Az egyik legmegfelelőbb hely erre Dotonbori, a csatorna mellett fekvő turistalátványosság. Az oszakai várkastély szintén egy sűrűn látogatott épület, ahol könnyű betekintést nyerni a japán kultúrába. A város modern részén található az Umeda Sky Building, ahonnan csodás látvány tárul a vendégek elé, akár egy édességgel a kezükben, ugyanis még egy kávézó is működik a felhőkarcolóban. Szintén az új területen található a Gate Tower Building, azaz a tizenhatemeletes irodaház, amin áthalad egy autópálya. A legérdekesebb ebben, hogy a dolgozók ebből semmit sem vesznek észre, ugyanis annyira jól hangszigetelt az épület.

Kiotó inkább kulturális helyszínekben bővelkedik, ugyanakkor a város maga modern stílusú. Tradicionális látványosság például a Gion negyed, a Kiotói Császári Palota, a Nijo-kastély és a Fushimi Inari-nagyszentély. A természetkedvelők, vagy a nyugodt pillanatokra vágyók pedig megtekinthetik a külvárosban elhelyezkedő bambuszerdőt.

 

Micsoda??? 

Japánban jelentősen eltérnek az étkezési szokások a magyartól. Ez már csak abból is ered, hogy 1400 éven keresztül vegetáriánusok voltak a japánok. Természetesen halat ettek, azonban a húsevés csak a 19. században kezdett elterjedni. Náluk azt is megvetik, aki az evőpálcikát az ételben hagyja, ehelyett a tál mellé kell helyezni az evőeszközt. Azonban teljesen elfogadott az, ha valaki tésztaevésnél szürcsöl, vagy egyedül eszik. Erre néhány étteremben külön részt is kialakítanak.

Furcsa szokásuk karácsonykor papírdobozból rántott csirkét enni. A japánok a KFC egyik legnagyobb kampánya után, 50 évvel később is így élvezik az ünnepet. Ahhoz képest, hogy az ország alig 1%-a keresztény, mégis hónapokkal előbb kell feliratkozni a „karácsonyi fogás” miatt. Egy másik hasonló nagy külföldi márka, ami óriási népszerűségnek örvend, a Kit Kat. Azért vált ennyire elterjedtté ez a csoki, mert neve alig különbözik a „kitto katsu” kifejezéstől, ami annyit jelent: sok szerencsét. Emiatt is található annyiféle Kit Kat a boltok polcain, például zöldteás, csokitortás, cseresznyevirágos. Az itt élők ugyanannyira hisznek a szerencsében, mint a balszerencsében, így sehol nem szeretik látni a 4-es számot. A babona azért indult, mivel japánul (kínai nyelvből átvettként) kifejezetten hasonlít a négyes a halál szóra (si), ennek eredményeképp sok épületben nincsen 4. szint, a házszámoknál is inkább 3A-ként jelzik az újabb ingatlant.

Japán egyik leghíresebb közlekedési eszköze a gyorsvonat, ugyanis az átlagos késésük 18 másodperc. Fontos még náluk, hogy egyik tömegközlekedési eszközön sem szokás beszélni, leginkább csend van mindenhol, ezért az emberek zenét hallgatnak vagy olvasnak. A japánok egyik kedvenc írott formájú szórakoztatása a manga, amiben rengeteg rajz is található. A képregények az 50-es években terjedtek el, azóta pedig megállíthatatlanul gyűjtik maguknak az olvasóközönséget.

A japán császár az egyetlen uralkodó a világon, aki a császári címet viseli. Naruhito 2019-től tölti be hivatalát. Az országban aláírás helyett pecséteket, úgynevezett „hanko”-kat használnak. Ezek általában selyemből vagy növényi alapú masszából készülnek. Vannak olyan emberek, akiknek 3 nyomdája van: egy a magánügyi papírokhoz, egy a banki intézésekhez és egy az azonosításhoz. A munka során elterjedtek az üzleti kártyák, amelyeknél nem mindegy, mit csinál vele az illető. A tisztelet kimutatása érdekében a névjegykártyát két kézzel kell elvenni, majd átnézni. Az sem mindegy, hova kerül a papír, nem szabad zsebre tenni vagy valahova elrakosgatni. Egy pénztárca már megteszi, viszont többeknek külön tartó szolgál erre a célra.

 

Források: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

 

Írta: Nadray Laura, 10.D 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük