Téged is negatív érzelmekkel tölt el, hogyha meghallod, hogy matematika, Pitagorasz-tétel vagy trigonometrikus területképlet?
Ha te is szorongsz a matematikaórák előtt, gyomorgörcsöd van, ha meglátsz egy másodfokú, kétismeretlenes egyenletet, akkor itt az ideje, hogy ezen változtass. Ebben a cikkben bemutatom, hogy honnan tudod ezt felismerni, mik lehetnek az okok, és hogy hogyan változtass ezen.
Ez a fajta szorongás sokszor az iskolában, akár már általános iskolában kialakul, és az ember egész életét végigkíséri.
Honnan ismerheted fel?
– órán sokat fészkelődsz, nem tudsz rendesen koncentrálni
– úgy érzed, a matekfeladatok nehézségi szintje túlságosan meghaladja a tudásodat
– úgy érzed, sürgetve vagy órán, nem végzel időben a feladatokkal
– romlik az átlagod, a dolgozataid nem sikerülnek úgy, mint amire számítottál (a vártnál rosszabb osztályzatot kapsz rá)
Ezek azok a tünetek, amelyek valódi szorongásra utalnak, nem pedig arra, hogy szimplán nem készültél a tanórára, nem csináltál házi feladatot.
Mitől alakulhat ki?
– már a szüleid is küzdöttek vele, és azt láttad mintaként, hogy ők sem foglalkoznak vele, szerintük sem fontos tárgy
– maga a tanár vagy oktató is fél a tantárgytól (ritka, de van rá példa)
– kiválthatja ezt a szorongást az is, hogyha egy hét hiányzás után ülünk vissza az iskolapadba, és nem nagyon értünk semmit abból, amit az osztálytársaink elküldtek nekünk, bemásoltunk a füzetünkbe
Érdekes tény, de általában azoknál a gyerekeknél alakul ki nagyobbrészt a szorongás, akik szerint fontos a tantárgy, és úgy érzik, hogy nem elég jók benne. Aki nem érzi magát kiemelkedőnek, de a tantárgyért sem rajong, az kevésbé lesz szorongó.
Fontos, hogy a matematikától való szorongás nem összekeverendő a diszkalkuliával, ami egy számolászavar, ami megjelenhet örökletesen, vagy külső behatás miatt.
Ezzel a problémával nem vagy egyedül, sok fiatal küzd vele. Hogyha viszont olyan mértékű, amivel már úgy érzed, egymagad nem tudsz megküzdeni, keresd fel a matektanárodat, beszélj a szüleiddel, vagy esetleg látogass el egy szakemberhez.
Deák Máté, 12.D