Karácsonyi szokások a világból – Ázsia

Karácsonyi szokások a világból – Ázsia

A karácsonyi szokások érdekesek Ázsiában is. Most is három ország ünnepeit ismerhetjük meg, nézzük is ezeket!

 

I. Törökország

Hivatalosan nem tartják a karácsonyt, mivel az ország nagyrésze iszlám vallású, ezért a karácsonyfa és

az egyéb díszek leginkább az újév jelképei. Szeretnek mindent, ami okot adhat az ünneplésre. A különböző fényfüzérek, csecsebecsék áthatják az ünnepi hangulatot, nincs közük a valláshoz. Ezek közé tartozik még a Mikulás virág, ami törökül Atatürk çiçeği. A török mitológiában ez Nardugan Ünnepe, vagyis az Újjászületés ünnepe. A katolikusok ilyenkor a legfontosabb templomba tudnak elmenni misére.

Ez a Páduai Szent Antal templom. Általában ilyenkor pulyka kerül az asztalokra. December 25-e munkanapnak számít, így a családok igyekszenek kihasználni a rövid karácsonyt. Az újév viszont náluk sokkal nagyobb és fontosabb ünnepnek számít, mint a karácsony. Ilyenkor a nyugati szokások mellett még lottósorsolásokat is tartanak, amit ők Milli Piyano-nak hívnak.

Mutlu Noeller! – Boldog karácsonyt! (törökül)

II. Thaiföld

December közepétől áll már a karácsonyfa, holott hivatalosan nem ünnep a karácsony. Náluk inkább a dekorációk hódítanak, de nagyon vidám szokott náluk lenni az ünnep. Ilyenkor elmennek a barátaikhoz, a távolabb élő rokonaikhoz. Viszont a boltokban, éttermekben és egyéb közhelyeken minden fel van díszítve, hasonlóan, mint nálunk. A karácsony „állandó szereplői” a karácsonyfa, a rénszarvas és a Mikulás bekerültek a buddhista nép babona szerencse figuráinak rejtélyes eredetű sorába. Ajándékozni nem szokás, mivel náluk a családi együttlét a fontos. Maximum egy, nagyobb értékű tárgyat (közösen), vagy valami apróságot vesznek egymásnak. A karácsonyt, mint vallási ünnepet, viszont még nem sikerült meghonosítani sem az országban, sem Délkelet-Ázsiában.

สุขสันต์วันคริสต์มาส (S̄uk̄hs̄ạnt̒ wạn khris̄t̒mās̄)-Boldog karácsonyt! (thai nyelven)

 

III. Fülöp-szigetek

 

Az ilyenkor is szokatlanul meleg (akár huszonhárom fokos) időben tartják az ünnepet. Általában a tenger hullámai megélénkülnek, így ekkor nehezebb meglátogatni a rokonokat, ezért sokan inkább otthon maradnak. Akár már ősszel állítanak karácsonyfát, lehet kapni díszeket, sőt a hagyományos karácsonyi zenék is belekerülnek a rádiók lejátszási listáikba. Ők is akkor tartják, amikor mi. Szenteste elmennek az egyháziak az éjféli misére, ami valójában este nyolckor vagy tízkor kezdődik, hogy még éjfél előtt véget érjen. A szentmise alatt a hívek a szegényeknek szánt adományukat leadják. Éjfélre az utcák átalakulnak, valóságos szilveszteri hangulat kezd el uralkodni, durrognak a petárdák, mindenki tűzijátékokat lövöldöz. Sötétedés után Józsefet és Máriát játszó színészek vonulnak végig a városban, szállást kérve, végül a templom fogadja be őket. Ezt hívják karácsonyjárásnak. A mise után tartják az úgynevezett Noche Buena-t (magyarul Jó Éjszaka) ez az ünnepi vacsora. Az étkezés rendszerint karácsonyi sonkából (hamon), sajtból (queso de bola), és kakaóból (tsokolate) áll. A desszert általában valamilyen rizses édesség, például abiblingka, avagy a rizstorta. Másnap Lechont (egész, sült malacot) esznek az ünnepi asztalnál. A tehetősebb családok szoktak ajándékozni, mindenfélét.

 

Maligayang Pasko!-Boldog karácsonyt! (filippínó nyelven)

Források:https://www.femcafe.hu/blog/notkansas/notkansas-blog-thaifold-karacsony, https://hvg.hu/vilag/200851-52_KARACSoNY_DELKELETAZSIABAN_Tropusi_Mikul, https://isztambuliutazasok.hu/vajon-unneplik-a-karacsonyt-torokorszagban/, https://turkinfo.hu/aktualis/elet-stilus/milyen-a-torok-karacsony/, https://www.utaznijo.com/hu/article/torokorszag-karacsonykor-szilveszterkor-szokasok, https://www.magyarkurir.hu/hirek/hogyan-unneplik-karacsonyt-fulop-szigeteken

 

Sipőcz Dóra, 9.c

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük