Halloween a nagyvilágban

Töklámpások, boszorkányok, szellemek: ha meghalljuk azt a szót, hogy halloween, sokan gondolunk a csokit és cukorkát gyűjtő kisgyerekekre, a faragott töklámpásokra és az ijesztő jelmezekre, dekorációkra. De vajon honnan ered ez az ünnep, és milyen hagyományok, szokások kötődnek hozzá a világon és Magyarországon?

A halloween sokkal ősibb ünnep, mint gondolnánk, az ókori kelták közel 3000 évvel ezelőtt Samhain néven ünnepelték. A régi mondák, hiedelmek szerint ekkor a túlvilág és az emberek világa között a határvonal elmosódott, így a holtak szellemeinek lehetőségük nyílt az élők között járni. Az emberek pedig számos szertartással igyekeztek az ártó szellemeket távoltartani, például ezért öltöztek jelmezekbe, hogy elijesszék őket. 

Alapvető hagyományai, szokásai közé tartozik a tökfaragás, a tökre ijesztő arcot, szimbólumokat faragtak. A töklámpás egy Jack O’Lantern nevű férfitől származik, aki a legenda szerint átverte az ördögöt, így amikor elhunyt, a mennyország és a pokol sem fogadta be. A férfi arra kényszerült, hogy faragott karórépa-lámpással kóboroljon és kísértsen az éjszakában. 

A gyerekek körében népszerű a csoki-és cukorkagyűjtés. Jelmezbe öltözve bekopogtatnak a házakba ,,Csokit vagy csalunk”-ot kiáltva abban a reményben, hogy kapnak valamilyen édességet. 

Ezeken kívül még rengeteg vicces szokás van: 

Például ha halloweenkor kifordított ruhában sétálunk hátrafelé, boszorkányokat láthatunk. 

Természetesen a halloween elmaradhatatlan részét képezi a rémtörténetek mesélése. Sötétben, kevés fénynél előadva ezek a történetek még inkább hátborzongatónak hatnak. Aki pedig szeret filmeket nézni, tökéletes alkalom lehet ez egy horrorfilmnézésre is. A borzongás mindenesetre garantált!  

Az angolszász országokban jelenleg is rendkívül népszerű ünnep, de a világ többi országában is belopta magát az emberek szívébe, köztük Magyarországon is.  

Nálunk a 2000-es évek elején vált igazán ismertté a halloween, népszerűsége azóta is nő. Sok magyar család farag tököt, öltözik be jelmezbe és süt halloweeni süteményeket. 

Az egyik remek programlehetőség itthon a Tök-és Forralt Bor Fesztivál, ahol a magyar gyerekek is jelmezbe öltözhetnek és kipróbálhatják az édességgyűjtést. 

Aki pedig jótékonykodni szeretne, annak remek választás lehet a Töklámpás Fesztivál, ami egy tökfaragó verseny a Hősök terén, vagy a Halloween-futás Gyulán, amelyen a résztvevőknek jelmezbe öltözve kell lefutniuk az 5 km hosszú távot. 

Ha pedig érdekelnek más népek kultúrái, érdemes beszélni a mexikói Día de los muertos-ról. Ilyenkor az emberek színes ruhákba öltöznek, énekelnek, táncolnak és felidézik a vicces, vidám történeteket az elhunyt szeretteikről. Amióta pedig a Disney bemutatta a Coco című animációs filmjét, még nagyobb népszerűségnek örvend, felvonulásokat is rendeznek a Spectre című James Bond-film megjelenése óta. A Día de los muertos lényege, hogy vidáman ünneplik az életet és a halált. 

Bolíviában az ún. koponyafesztivál furcsának tűnhet elsőre: az emberek megőrzik elhunyt szeretteik koponyáit, majd a koponyafesztiválra ékszerekkel feldíszítik. Úgy tartják, hogy a koponya azt jelképezi, hogy az adott személy továbbra is velük van és vigyáz rájuk. 

Nepálban a Gai Jatra során felvonulást rendeznek, amelynek legelején egy tehén halad a főváros utcáin. A hagyomány szerint a tehén az elhunytak lelkének jelzi az utat a mennyországba. 

Minden olvasónknak kellemes halloween-i ünnepeket kívánunk!

Simon Borbála 10.C

Források: 1., 2.,3.,4.,5.,6.,7.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük