Fiatal életút: interjú Horváth Zsomborral

A 26 éves Horváth Zsombor, az Eötvös József Evangélikus Gimnázium volt diákja mesélt nekem eddigi életéről, tájfutásról és munkájáról. 

 

Zsombor sportos fiatalember, akit előzékenységéről és ambiciózus gondolatairól könnyű felismerni. A tájfutóedző mosolyogva mesélt nekem a gimnázium utáni tanulmányairól: 

„Gimnázium után egy évig Bécsben tanultam nyelvtanulás végett. Az volt a tervem, hogy kint végzem az egyetemet, viszont az élet úgy hozta, hogy Győrbe kerültem felsőoktatási szakképzésbe kereskedelem és marketing szakra. Négy évig tanultam ott, szakmai gyakorlatom alatt pedig egy soproni marketinges cégnél dolgoztam, valamint reklámvideókat vágtam. Ezután a szombathelyi ELTE Savaria Egyetemi Központba  (SEK) felvételiztem tájfutó edző szakra, amit idén májusban fogok befejezni.” 

Győrben végzett videós munkája nem volt véletlen. Zsombor édesapja informatikatanár, így már 13 éves kora óta otthonosan mozog a videók világában: örömmel készíti a különböző videós anyagokat, felveszi és vágja azokat. Munkái között vannak rövid TikTok-reklámok, nagyobb volumenű videós munkák, esküvői videók, valamint volt, hogy a rendőrségnek készített kampánykisfilmet.  

Zsombort ezután a tájfutás iránti szeretetéről kérdeztem: 

Honnan jött a tájfutás? Miért éppen ezt a sportágat választottad? 

– Nagyszüleimtől, szüleimtől jött, hiszen minden rokonom tájfutó. Kezdetben a szüleimmel jártam versenyekre gyermekkorom óta, viszont edzésre nem jártam, mert nem volt Sopronban. Már évek óta próbáltak a tájfutó szakosztály idősebb tagjai edzőt keresni, de senki sem volt, aki vállalta volna a feladatot, így ez is motivált arra, hogy beiratkozzak az egyetemi képzésre. Szerencsére a SMAFC az elmúlt években új erőre kapott, rengeteg új szakosztály létesült, így jól jött ki, hogy pont most indítottuk újra az utánpótlás csoportot. Több szempontból is segíti az egyesület a tájfutó szakosztályt, ez teszi lehetővé például azt is, hogy tornateremben is tudunk edzeni. Heti 3-4 edzést tartok, többségét a parkerdőben vagy a botanikus kertben. 

 

Hogy néz ki ez a tájfutó edző egyetemi szak? 

– Az egyetemen sokféle edzői szak van, köztük a tájfutás is. Egyedül vagyok az évfolyamban, aki tájfutást hallgat, de más évfolyamból jövő hallgatókkal együtt veszek részt a szaktantárgyakon. Vagyunk terepen, illetve online is.  

Nagyon összeszedetten, kiegyensúlyozottan beszél, látszik rajta, hogy tudja, mit akar az életben. Arról is kérdeztem, hogy ki vagy kik azok, akik támogatják: 

„Leginkább a szüleim, illetve a nagyszüleim. Sokat támogattak, segítették az utamat. A nagymamám nagyon örült annak, hogy tájfutó edző leszek.” 

A beszélgetésünk a gyerekek felé terelődött. Zsombor elmondta, hogy nagyon szeret gyerekekkel foglalkozni, ezért is választotta a tájfutást, valamint célja volt, hogy Sopronban kamatoztassa a tudását és újraindítsa a SMAFC-on belül a tájfutó szakosztályt. Idén szeptembertől tart heti többszőr edzéseket a soproni erdőkben, amit nagyon hosszas előkészület előz meg: 

„Eddig szeretem az edzői életet, de az edzések nagy előkészülettel és háttérmunkával járnak. Fárasztó tud lenni a pontok kirakása az erdőben, a térképek folyamatos javítása, majd edzés után a pontok begyűjtése.” 

A gyermekek iránti szeretete táborokban való animátorkodásában is megmutatkozik. Korábban néhány évig a Logiscool nyári táborában tanította a gyerekeket videót vágni. A tavalyi tanév utáni nyáron pedig az Erzsébet-tábor oszlopos tagja lett a táboroztatók között. 

A beszélgetést néhány villámkérdéssel zártuk: 

Kedvenc állat: Indiai elefánt  

Kedvenc zene: Carson Coma: Vigyázz, kész, rajt 

Kedvenc ország: Srí Lanka  

Kedvenc könyv: Ahol a folyami rákok énekelnek  

Kedvenc film: Interstellar 

 

Köszönöm szépen a beszélgetést! 

Deák Máté, 12.D 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük