A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja 2025-ben

Február 25-én iskolánkban is megemlékeztünk a kommunista diktatúrák áldozatairól. Egy tanári előadással és iskolánk diákszínkörének előadásával méltó módon idéztük fel azok sorsát, akiket a kommunista rendszer idején megfélemlítettek, börtönbe, munkatáborba küldtek, kizsákmányoltak, meggyilkoltak.  

Az osztályoknak Greksza Tünde tanárnő tartott egy rövid előadást a kommunista diktatúráról, hogy pontosan mit tettek akkor az emberekkel, hogyan működött a rendszer, és hogy hogyan próbálták az emberi méltóságot és szabadságot eltiporni az akkori vezetők.  

Ezután a Széchenyi diákszínkörének előadása következett Szedenics Dominik 11.B osztályos tanuló rendezésében. A darab alapkoncepciója az volt, hogy egy diákcsoport az egyik szünetben arról beszélget, hogy mit tudnak a kommunista diktatúráról, és ki milyen ijesztő történetet ismer, ami megtörtént, illetve megtörténhetett volna. Miközben a diákok a történeteket meséltek, ráismerhettek a nézők a témában írt híres regényekből részletekre és utalásokra, amik az adott jelenetet inspirálták: a darabban „megszólalt” Polcz Alaine az Asszony a fronton című írásából,  részleteket hallhattunk Márai Sándor Föld, Föld!… című regényéből.  

Azt is bemutatták, hogy az előadásban a mi generációnk hogyan látja ezt a történelmi időszakot, hogyan rendíti és döbbenti meg a fiatalokat az akkori terror, erőszak és kizsákmányolás, ami a dédszüleink és nagyszüleink mindennapjait jellemezte, és aminek soha többé nem szabad megismétlődnie.  

A produkciót követően a rendező, Szedenics Dominik vezetésével egy beszélgetésben vettünk részt, melynek során számos fontos témát érintettünk a kommunista diktatúrával és a darabbal kapcsolatban. A közönség aktívan hozzászólt a kérdésekhez, amelyek között voltak rendkívül megrázóak is, amikor arra terelődött a szó, hogy vajon mit érezhetett Márai Sándor, amikor egy szovjet katona az utcán fegyvert fogott rá. Az volt a válaszom, hogy végtelen félelmet és kiüresedettséget, hiszen ennek és ehhez hasonlónak soha senkivel nem szabadott volna megtörténnie, az író azonban szerencsésen megmenekült, amit írói mivoltának köszönhetett, mert a szovjetek az írókat és a művészeket nem bántották.  

Szóba került még egy nagyon nehéz és megrázó téma: a háború során elkövetett, nők elleni nemi erőszak. Erre Polcz Alaine igaz története alapján utaltak a színdarabban.  

Még ha a történelem egy rendkívül fájdalmas és nehéz időszakáról volt is szó, a diákszínészek segítségével jobban megérthettük az akkori eseményeket és az emberek mindennapi életének történéseit.  

Köszönjük a színvonalas produkciót a diákszínészeknek és rendezőjüknek, és Greksza Tünde tanárnő előadását, amit megrendítővé és rendkívül érdekessé tett, hogy saját családja megpróbáltatásairól is beszámolt. 

A teljes előadás itt tekinthető meg.

Simon Borbála 10.C 

Képek forrásai: 1. 2.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük