Mi legyek, ha nagy leszek? – I. rész
Nagyon sok lehetőség áll rendelkezésedre a gimnázium után: elmehetsz egyből dolgozni, kitanulhatsz egy szakmát, továbbtanulhatsz: egyetemen, szerezhetsz diplomát. A lehetőségeidnek csak a szorgalmad és az álmaid szabnak határokat.
„Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.” – Weöres Sándor
Fontos tudatosítanod magadban, hogy mit szeretnél csinálni, hogy milyen életpályát választasz magadnak. Szeretném nektek kicsit átláthatóbbá tenni, hogy milyen életpálya, egyetem, szakma milyen lehetőségekkel jár. Minek mi a pozitívuma és negatívuma, illetve mi milyen nehézségekkel jár.
Előszőr tekintsük át, hogy mi a különbség a szakma és a felsőoktatás között.
Szakma: A szakma egy képzettséget igénylő foglalkozás, illetve az iparnak valamelyik ágára is értjük ezt a kifejezést. Itt van egy pár pozitív dolog, hogyha ezt a lehetőséget választod: munkaerőpiacra történő azonnali belépés, szakmabeli professzionalizmus, gyakorlatias munkavégzés.
Felsőoktatás: A felsőoktatást is szoktuk úgy emlegetni, hogy felsőoktatási szakképzés, hiszen ebben az esetben is valamilyen szakmát választ az ember magának, és azt tanulja az egyetem alatt, aminek a lezárását egy diploma megszerzésével teszi. Ebben az esetben egyetemet kell választanod, és felvételizned, pontokat vinned. De ezt a tanáraitok, illetve Nagy Judit tanárnő időben elmondja a 10-es osztályoknak. Ennek a lehetőségnek is vannak pozitívumai, amelyek a következők: nagyobb esély az elhelyezkedésre, magasabb kereseti lehetőség, állásvesztés kisebb kockázata.
Mindkét életpálya esetén a siker kulcsa mindig is a folyamatos fejlődésben, tanulásban rejlik.
A választásod előtt elkerülhetetlen, hogy megismerd önmagad, ismerd a határaidat, a saját képességeidet, lehetőségeidet.
Ezért nem elhanyagolandó az életpálya-építés:
- folyamatosan változik körülöttünk a világ;
- a tudatosság és az önállóság elvárás;
- magas a munkanélküliek száma;
- nem vagyunk eléggé felkészülve a változásokra;
- az iskolában nem jut elég idő erre a területre.
Hogyan kezdj neki mindennek? Hogyan légy öntudatos?
- Tudatosan tervezz hosszú távra,
- ismerd önmagad,
- tudd, hogy mi a legfőbb vágyad,
- tűzz ki célokat!
Ha esetleg találtál egy szakmát/pályát, ami tetszik neked, szívesen dolgoznál olyan pozícióban, illetve el tudod magad képzelni pl. orvosnak, vegyésznek, fogtechnikusnak, akkor fontos végiggondolni ezeket az egyszerű, ámde fontos kérdéseket:
Tényleg érdekel ez a pálya? Illik hozzám? Keresett a munkaerőpiacon? Pontosan mik azok a képzések, amiket el kell végezni hozzá?
A továbbtanulás, a diploma megszerzése esélyt ad neked arra, hogy minél sikeresebb életutat járj be. Ebben a cikksorozatban szakmabeli mesterembereket kérdezek meg a szakmákról és a munkalehetőségekről, illetve bemutatom az adott egyetemeket is, hogy milyen szakra milyen tantárgyat kell magaddal vinned, milyen faktot érdemes választani, hogyha pl. építész vagy bankár szeretnél lenni.
Deák Máté, 10.D